Przeglądając strony na temat biegania natknąłem się na artykuł Węzeł Idealny autorstwa Marka Dudzińskiego poświęcony sznurowaniu butów. Artykuł jest dość ciekawy ale bardziej zaintrygował mnie mnie materiał źródłowy.
Mimo, że jestem początkującym biegaczem zacząłem doceniać znaczenie właściwego doboru stroju, elementów wyposażenia dodatkowego biegacza które wpływają na komfort biegania a w przypadku osób profesjonalnie zajmujących się bieganiem pomagających urywać kolejne sekundy z osiąganych wyników. Nie przypuszczałem jednak, że istnieją ludzie, którzy są w stanie poświęcić się w całości wydawałoby się tak mało ważnym elementom jak sznurówki czy sposób wiązania butów.
Każdemu kiedyś rozwiązał się but, często stało się to w najmniej odpowiednim momencie ale wydaje mi się, że każdy znalazł sposób aby ten „problem” rozwiązać. Ja na przykład wiążę podwójną kokardę i do momentu przeczytania tego artykułu nie zastanawiałem się nad faktem, że taki węzeł może wyglądać nieładnie. Węzeł to węzeł i najważniejsze jest aby dobrze trzymał a sznurówki się nie rozwiązywały. Okazało się, że są ludzie tacy jak Ian Fieggen, którzy potrafią skupić się na jednym elemencie wyposażenia każdego człowieka jakim są sznurówki i sposób wiązania butów i przez lata gromadzić materiały a ostatecznie uczynić z tego wręcz sposób na życie. Ian Fieggen od 25 lat zajmuje się tematem sznurówek i sposobu ich wiązania a w 2007 zrezygnował z pracy na etacie by poświęcić się w całości swojej pasji.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem Węzeł Idealny bo dość interesująco opisuje temat związany ze sznurowaniem butów (oczywiście nie tylko butów do biegania) ale koniecznie trzeba zapoznać się ze stroną Iana bo dopiero tam można się przekonać, jak mało wiemy o sznurówkach i jakie ciekawe rozwiązania można stosować. Przyznaję, że nie sprawdzałem w praktyce zastosowania węzłów przedstawionych na tej stronie ale przeczytać warto bo może kiedyś taka wiedza nam się przyda.
Przy okazji znalazłem również stronę Animated Knots poświęconą wszystkim typom węzłów (węzeł Iana jest tam również prezentowany co może dowodzić, że praca Iana została doceniona). Prezentowane tam animacje ułatwią naukę wiązania węzłów, co z pewnością zostanie docenione przez osoby szukające informacji na temat węzłów stosowanych przez żeglarzy, alpinistów itp. To jest naprawdę ciekawa, interesująca i co najważniejsze użyteczna strona – polecam.