Buty do biegania w zimie

Zaczyna się listopad i mimo że pogoda dopisuje zacząłem się zastanawiać na zakupem butów do biegania kiedy zacznie się plucha, na ścieżkach w lesie kabackim pojawi się błoto a potem spadnie śnieg. Teraz biegam w Asics Gel kupionych w sklepie Decathlon za ok 300 PLN (nie pamiętam niestety dokładnej nazwy tego modelu). Ogólnie jestem z tych butów zadowolony, przebiegłem w nich 394 km i mogę je ocenić jako dobry wybór dla początkującego. W sumie 300 PLN za buty dla początkującego to całkiem sporo ale nie ma co do tego wracać bo buty zostały kupione i dobrze służą. Z racji tego, że są wyposażone w siateczkę na pewno będzie problem z błotem, śniegiem a zwłaszcza błotem pośniegowym. Jak już wspominałem wcześniej biegam od maja i to będzie moja pierwsza biegowa zima dlatego też ciężko mi przewidzieć jak te buty sprawdzą się zimą. Pamiętam niestety, że zrobiłem jeden trening w lesie kabackim, w trakcie deszczowego tygodnia w czerwcu i bieg po namokniętych liściach i kałużach pełnych wody nie był przyjemny.

Zastanawiam się zatem na zakupem butów na zimowe bieganie i aby dobrze wybrać muszę odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytania:

  1. wybrać normalne buty szosowe czy buty trialowe
  2. jaki model i markę wybrać jak już się zdecyduję na typ z punktu 1

Przeczytałem wiele artykułów i postów na temat w czym biegać zimą. Ludzie mają podobny problem i szukają odpowiedzi. Niestety jak to zwykle bywa odpowiedzi są skrajnie różne. Obawiam się, że niestety będę musiał sprawdzić to na własnej skórze.

Z racji tego, że około 50 % treningów będę robił biegając po chodnikach a tylko weekendowe wybiegania planuję robić w lesie kabackim to pierwsza myśl, która mi przyszła do głowy to, że muszę kupić buty z bieżnikiem, który będzie w miarę trzymał na zaśnieżonych chodnikach. Wydaje mi się, że jeżeli takie buty sprawdzą się na chodnikach to na leśnych / parkowych ścieżkach w lesie kabackim też dadzą radę. Buty trialowe posiadają taki bieżnik a dodatkowo zazwyczaj mają również gumowy otok wokół podeszwy co na pewno sprawdzi się w trakcie biegania po błocie pośniegowym. Chwilę później znalazłem jednak wpisy ludzi, którzy byli w takiej sytuacji jak ja i po zakupie buta trialowego stwierdzili, że jednak ten większy bieżnik tylko przeszkadza w bieganiu po asfalcie i chodnikach.

W kategorii buta trialowego zastanawiam się nad zakupem:

  • inov-8 roclite 315
  • x-talon 212 z mocniejszym bieżnikiem i bardzo odporną cholewką (polecone przez Krzysztofa Dołęgowskiego ze sklepu napieraj.pl
  • salomon XA pro 3d 2 gtx
  • salomon XT Wings 3

W kategorii buta szosowego zastanawiam się nad:

  • inov-8 F-Lite 220
  • inny – jeszcze nie wymyśliłem jaki

Teraz czytam artykuły, przeglądam fora i blogi w poszukiwaniu nowych recenzji i uwag i  sprawdzam ceny. W zasadzie czekam na pierwsze przymrozki aby sprawdzić jak będzie się biegało w moich butach. Następnym etapem będzie oczekiwanie na pierwszy śnieg i test biegania na śniegu.

Będę was informował jeżeli podejmę decyzję co do zakupu nowych butów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wprowadź prawidłową wartość: *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.